שחיקת סחוס ברכיים

כאבי ברכיים שחיקת סחוס

שחיקת סחוס ברכיים
סחוס-סחוסים
סחוס לועזית: cartilage, gristle סחוס הינה רקמת חיבור סיבית וצפופה המהווה מרכיב מבני חשוב בחלקים רבים של השלד, כגון המפרקים.
רקמת סחוס מורכבת מתאי סחוס, סחוס עשוי מחומר יסוד ומסיבים.
הסיבים מונחים בין תאי סחוס, כשחומר היסוד השקוף ממלא את כל המרווחים שבין התאים לבין הסיבים.
קיימים שלושה סוגים של סחוס: סחוס זגוגי או סחוס זכוכיתי- סיביו עדינים, בגוף נמצא במספר מקומות: סחוס שנמצא בגרון, סחוס בקנה הנשימה, סחוס בסימפונות, סחוס באף, סחוס במפרקים של עצמות נעות; סחוס אלסטי- סיביו גמישים, שנמצא באוזן החיצונית, סחוס סיבי- סיביו גסים שנמצא בדיסקים הבין-חוליתיים ובגידים.

שחיקת סחוס ברכיים במפרקים ומהו מפרק ?

המפרקים מאפשרים תנועה של אברי הגוף בכל מקום שבו מתחברות שתיים או יותר מעצמות הגפיים.
ישנם מפרקים נושאי משקל שמשמשים להליכה כמו מפרקי הירכיים ,הברכיים והקרסוליים, ומפרקים שאינם נושאי משקל, אלא בפעילות של נשיאה או סחיבה כמו כתפיים, מרפקים ואצבעות.

מהו סחוס ?

סחוס נמצא בכל מפרק מצופה בחלקו הפנימי שתכונותיו מיוחדות לתפקידיו ונקרא סחוס היאליני.
הוא מפריד בין העצמות שיוצרות את המפרק, סחוס סופג את הזעזועים בעת התפקוד ומאפשר תנועה חלקה ומושלמת של המפרק. סחוס הוא רקמה לבנבנה, חלקה, וגמישה עם מקדם חיכוך נמוך (כמו קרח) הודות ללחות של נוזל המפרק (סינוביאלי) שמופרש בתמידות.

מהי שחיקת סחוס?

שחיקת סחוס נקראת ארתריטיס (או ראומטיזם) ומוכרת כתופעה ראשונית או משנית.
סחוס שבשחיקה ראשונית נשחק זו מחלה ניוונית מתקדמת שסיבתה איננה ידועה.
זו היא מחלה עם נטייה משפחתית דהיינו על רקע תורשתי ואיננה קשורה לתזונה או לסביבה גיאוגרפית.לשחיקה משנית של סחוס סבות רבות ומגוונות.
כחלק מהסבות לשחיקת סחוס הללו נמנה התפתחות לקויה של המפרק, נזק במפרק כתוצאה מחבלה, שבר בעצמות הסמוכות למפרק, נמק מהעדר אספקת דם, גידולים ומחלות מטבוליות, ניתוח ארתרוסקופיה בהם המנתח מוריד סחוס במהלך הניתוח.

כאשר סחוס נשחק נוצר חסר במבנה המושלם של המפרק, וחלקיו שנעו בצורה אידיאלית, אינם תואמים יותר זה לזה והשחיקה הולכת וגוברת עד שמתגלה העצם שמתחת לסחוס.
העצם, שבדרך כלל מסוגלת לחדש את עצמה (כמו במקרה של שבר) מגיבה במחלה זו בתגובה חולנית (פאתולוגית) וגורמת להגברת הנזק על ידי עיבוי של קליפתה שמתחת לסחוס, יצירת חסרים בתוכה (ציסטות), ויצירת בליטות גרמיות (אוסטיופיטים). כך נוצרת התמונה הקלאסית של דלקת מפרקים ניוונית (אוסטיו-ארתריטיס).

האם ניתן לרפא שחיקת סחוס?

לרקמת סחוס שלושה מרכיבים: תאי סחוס, סיבי קולגן (חלבון מיוחד) וחומר רך חלבוני-סוכרי (פרוטאוגליקן) שמחבר בין כל המרכיבים.
סחוס היאליני היא רקמה איתנה ועמידה שנועדה לשרת את המפרק למשך כל החיים.
אבל חסרונה הוא שאין לה יכולת להתחדש.
זו היא אחת הרקמות הבודדות בגוף האדם שחסרת יכולת להגליד וליצור צלקת.
לתאים יוצרי רקמת סחוס (הכונדרו-בלאסטים) אין יכולת ליצור סחוס היאליני במבוגר, בתום גיל הגדילה.
עד היום כשנפגע סחוס היאליני, הניסיונות לריפויבעזרת תכשירים ותרופות ותרכבות ביו-כימיות (אבני בנין) למיניהן, מסתכם ביצירה של סחוס סיבי (פיברוטי) באיכות לקויה, שאיננו מסוגל להוות תחליף ראוי לסחוס מפרקי.
כיום בשיטת CRT ניתן לחדש את תאי סחוס באמצעות מכשירי ה CRT.

האם ניתן למנוע שחיקת סחוס?

(סרט וידאו סחוס)

התשובה היא כן, בהחלט ניתן לחדש את תאי סחוס, תאי סחוס באדם בריא מתחדשים כמו כל תא בגוף לעיתים
כתוצאה מגורמים שונים נפסק תהליך ייצור סחוס, ברשותנו מחקר שנערך בגרמניה בחולים שסבלו משחיקת סחוס ראה מחקר גוף בריא מוסת את התחדשות התאים והרקמות עם אותות משלו.
לעומת זאת רקמה (לדוגמא, סחוס) שניזוקה תפקודה לקוי ולעיתים קרובות משבשת את אותות הגוף ומונעת את התחדשות תאי סחוס.
התוצאה: שחיקת סחוס ברכיים, כאב,הפחתת תנועתיות המפרקים, שיטת CRT מספקת טיפול אשר מכוון מחדש את אותות תאי סחוס והאיברים הפגועים למסלולם המקורי, הנורמאלי והבריא, כמו שרק אותות נורמאליים מסוגלים להפעיל מחדש את המטבוליזם ולהחיות את רקמת סחוס.

הטכניקה הייחודית של CRT מאפשרת את חידוש פעילות תאי סחוס (כונדרוציטים), משפרת את יכולת התנועה של המפרקים בונה את תאי סחוס ומקלה משמעותית על הכאבים כבר לאחר הטיפול הראשון.
מדענים נאבקים קשות זה זמן רב במטרה לסייע לאלו הסובלים משחיקת סחוס ופגיעת סחוס.
שיטה עכשווית מקובלת הינה הזרקת ג’ל מלאכותי המסוגל לחקות את יכולתו הטבעית של סחוס לשמש כ"סופג זעזועים" בגוף.
אך טיפול זה זמני בלבד, ודורש הזרקות חוזרות ונשנות בחלוף הזמן וברוב המקרים הטיפול כבר אינו יעיל.
החוקר והמדען יאנס סאחטלבן מומחה לחקר התא מצא דרך לחדש את תאי סחוס הטבעי בגוף באמצעות פיתוח מכשיר האורלון המרבה תאים המייצרים סחוס.
תאי סחוס אלו מדורבנים להתחדש באמצעות גלי פוטונים. ייצור-מחדש של סחוס הינו סוגיה בעייתית ביותר זהו המחקר הראשון בעולם המוכיח ייצור-מחדש מוגבר של סחוס בשיטה CRT.

שחיקת סחוס בברכיים