פריצת דיסק צווארית

פריצת דיסק צווארית
מה זה בדיוק פריצת דיסק צווארית ואיך מאתרים אותה?
"עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות: שבע צוואריות, 12 גביות, חמש מותניות וחמש מחוברות לעצם העצה. כל החוליות הללו הן כמו קוביות שמחוברות זו לזו בצירים ובדיסקים. הדיסקים הם מעין קפיצים בין החוליות ומשמשים כבולמי זעזועים. לעמוד השדרה שלנו יש בעצם שני תפקידים:
הוא משמש כמתלה לגוף וגם כמכל שבתוכו עצבים שהם חוטי החשמל המחוברים למוח. בתהליך ההתבגרות שלנו, מהעשור השני של החיים, חלים שינויים בעמוד השדרה. כשהדיסקים נפגעים, עקב סיבוב או כיפוף פתאומי של עמוד השדרה בגלל תנועה לא נכונה, תנועה שחוזרת על עצמה או הרמה לא נכונה של משא – נוצר מצב שבו החומר הפנימי של הדיסק מתבלט או יוצא החוצה מבעד לציפוי הסיבי, וזה גורם לחץ על שורש העצב.
"זה גורם כאבים שמקרינים גם לגפיים – ידיים או רגליים. פגיעה בחוליות העליונות מקרינה לידיים, ובתחתונות – לרגליים".
אבל איך יודעים שמדובר פריצת דיסק צווארית? "אם יש גם כאבים וגם ממצא צילומי של אם-אר-איי או סי-טי שמוכיח לחץ על העצב – אנחנו מקשרים בין השניים.

"פריצת דיסק צווארית האם הכאב יהפוך לפריצת דיסק?"
כדאי מאוד להימנע מניתוח. "העמדה הרווחת כיום של כירופרקטים, אוסתיאופתים ופיזיותרפיסטים, היא לעשות הכול כדי להימנע מניתוח פריצת דיסק צווארית גם אם כואב נורא – לא לנתח, כי כל חדירה פולשנית עלולה לגרום בעיות אחרות ולהחמיר את העניין".
אם אתם מאלה שחוששים מאוד מניתוח, בדיוק בשבילכם נועדה שיטת CRT החדשה שפותחה בשנים האחרונות. "כדי להפחית את רמת הסיכון הניתוחי פותחה שיטה שבה אנו מטפלים בפריצת דיסק צווארתי באחוזי הצלחה גבוהים ע"י טיפול עדין ללא ניתוח זריקות ותרופות באמצעות שיטת CRT

שיטה נוספת בה מטפלים בפריצת דיסק צאוורית פעולה שבה מזריקים לדיסק החולה אנזים שמופק מצמח הפפאיה. "האנזים ממיס את הדיסק הפצוע, והחולה קם כמו חדש. זה תהליך שהיה פופולרי בשנות ה-70,