נקע נקעים בקרסול
נקע בקרסול

נקע נגרם על ידי מתיחת יתר של הרצועה. בדרך כלל עקב טראומה גופנית או כשל של מערכת העצב-שריר-שלד לשמור על המפרק בטווח התנועה הנורמלי שלו.

נהוג לדרג את חומרת הנקע לפי שלוש דרגות. נקע מדרגה ראשונה, מתאר קרע מינורי של הרצועה. נקע מדרגה שלישית, מתאר קרע שלם של הרצועה. את חומרת הנקע, קובעים בדרך כלל לפי סימנים וסימפטומים אך הדמית mri תאפשר אבחנה מדויקת יותר של חומרת הפגיעה.

כל מפרק בגוף יכול להיות נקוע, אך השכיחות הגבוהה ביותר לנקעים, מתקיימת במפרקי הקרסול, הברך והאצבעות. הנקע המוכר של הקרסול, מתאר לרוב פגיעה בשלמות רְצוּעַת הַשּׁוֹקִית וְהָעַרְקוּם הַקִּדְמִית

טיפול בנקע בשיטת crt

בשיטת crt ניתן לזרז את תהליך ההחלמה של נקע ע"י חידוש פעולת התא

מהו נקע בקרסול? נקע בקרסול הינו פגיעה הגורמת למתיחה או קרע ברצועות התומכות והחוצות את מפרק הקרסול. הרצועות האלו מחברות בין עצמות הקרסול ומונעות תזוזה של העצמות במרחב. ניתן לחלק את הגדרת הנקע לשלוש קבוצות ע"פ חומרת הנזק לרצועות: רמה I – נקע קל עם נזק מזערי, רמה II – נקע חמור עם נזק משמעותי, רמה III – נקע חריף מלווה בקריעת רצועות. רוב הנקעים פוגעים בחלק החיצוני של רצועות הקרסול, אך ישנם נקעים הפוגעים בחלק הפנימי והעליון.

איך נקע קורה? רוב הנקעים מתרחשים כאשר הקרסול סב סביב עצמו בעוד משקל הגוף נתמך ממעל. דריכה על משטח לא מאוזן, מעידה על אבנים, נחיתה לא נכונה לאחר ניתור ועוד – הינם הגורמים הנפוצים לנקעים.

מהם התסמינים לנקע? רוב הנקעים יאופיינו בדרגות שונות של כאב, נפיחות, שינוי צבע העור, חום, חוסר יציבות במפרק, קושי בנשיאת משקל הגוף ולעיתים אפילו כאב בשעת מנוחה.

מהו הטיפול בנקע? צילום רנטגן ישלול שבר לעצמות הקרסול וכף הרגל. הטיפול בנקעים ברמה I, II ברצועות המפרק יהיה בשלביו הראשונים מזעור התגובה הדלקתית במקוםRICE (Rest, Ice, Compression, Elevation) חבישת לחץ אלסטית, תרופות נוגדות דלקת כמו איבופרופן או אספירין, ובשלב מאוחר יותר טיפולי חום וקור, אלקטרותרפיה ואולטרא-סאונד. הטיפול הפיזיותרפי יכלול ביצוע תרגילים לחיזוק, הקניית גמישות ואיזון למפרק הקרסול, לרצועות ולשרירים החוצים אותו, הקניית טווח תנועה מרבי, אבחון היציבות במפרק הקרסול ולעיתים המלצה על חבישה או שימוש בעזרים נוספים לשמירה על האזור הפגוע.

תוך כמה זמן זה יעבור? משך ההחלמה תלוי בגורמים רבים כמו חומרת הפציעה, גיל, מצב גופני, חוזק שרירי ופציעות קודמות. פציעה קלה עד בינונית תחלים תוך מספר שבועות בעוד פציעה חריפה יותר עלולה לקחת חודשים עד להחלמה מלאה. נקע בצד החיצוני של הקרסול יחלים מהר יותר מאשר נקע בצד הפנימי

לתאום פגישת יעוץ ואבחון חינם בסניף הקרוב לביתך  פנה אלינו בצור קשר. טל' 0723255760