כאב גב תחתון

שיטת CRT-טיפול ב-כאבי גב תחתון ללא ניתוח, זריקות, תרופות וכאבים.

המיוחד בטיפול הינו שיתוף הפעולה של המטופל עם המטפל, תוך כדי הנעת המפרקים של המטופל, הטיפול באמצעות השיטה מבוסס על איזון, אימון ושיפור השליטה העצבית והיציבות המפרקית לאורך כל השרשרת הקינטית של מפרקי הגוף מכף רגל ועד ראש ומיועד לשיקום פגיעות אורטופדיות ומחלות נוירולוגיות.
ההתיחסות בטיפול הינה – להתבונן אל גוף המטופל כאל מכלול אחד שלם ולא טיפול רק באזור הפגוע.

אין אחד בינינו שלא סבל לפחות פעם אחת בחייו מכאבי גב, ובמיוחד כאב גב תחתון. אין אזור בגופנו שמציב בעיה חמורה יותר עבור עולם הרפואה מהגב.

כאב גב תחתון – הכאב הנפוץ ביותר אחרי כאב ראש – פוגע קשות באיכות החיים, גורם להיעדרויות רבות ממקום העבודה ואחראי לביקורים רבים אצל רופאים ומטפלים.

כאב גב תחתון הוא כאב שמורגש החל מאזור החוליות המותניות התחתונות, חוליות העצה ועצם העצה. לעיתים הוא מלווה בכאב שמוקרן לאזור העכוז ו/או לאורך אחת מהרגליים במסלול השפעתו על עצב הסיאטיקה.

הגב התחתון נושא בעומס רב, מאחר שדרכו עובר משקל הגוף, ומתאפשרת בו תנועה רבה, שרק מוסיפה בכך עומסים למקום.

80% מהסיבות לכאב גב תחתון הן מכניות. ביניהן: מחלה ניוונית והיצרות תעלת השדרה – כאב מבטא היצרות של תעלת השדרה הנובעת ממחלה כללית ניוונית, לעיתים דלקתית, הפוגעת בחוליות, ברקמות בתוך החוליות, במפרקים או בדיסקים הבין חולייתיים. שינויים בדיסק הבין חולייתי – תופעה שכיחה, המביאה להתייבשותו של הדיסק וירידה ביכולתו לעמוד בעומסים מכניים. תהליך הניוון עלול להסתיים בפריצת דיסק.

כדי לפצות על תנועתיות יתר נאלצים שרירי הגב לעבוד יותר כדי לייצב את אזור תנועת היתר. עבודה יתרה זו של השרירים גורמת לעלייה בטונוס השרירי, ובטווח הארוך לירידה באספקת הדם ולעלייה בריכוז חומצת החלב.

יציבה לקויה – תופעה שכיחה מאוד. קיימים מספר גורמים המשפיעים על בעיות היציבה, כמו נטייה משפחתית, תאונות ונפילות, תנאי עבודה שאינם מתאימים למבנה הגוף, מתחים נפשיים, מתחים פיזיים ועוד. יציבה לקויה גורמת להגברת הלחצים על החוליות והדיסק, וכך במשך השנים מופיעים כאבי גב, ידיים, רגליים, אגן וראש.

שרירים באזורים אחרים בגוף, שבהם המתח השרירי גבוה או נמוך מדי, עשויים להשפיע גם כן על הופעת כאבי גב. שרירי הבטן עוזרים בתמיכה ויציבות של הגב. במצב שבו שרירים אלה אינם חזקים, הסיכוי לכאבי גב תחתון עולה.

כאב גב עלול להיות קשור לאיברים שאינם נחשבים לקשורים ישירות לעמוד השדרה, למשל כאב גב תחתון כתוצאה מכיב בתריסריון, דלקת בלבלב כאבי ברכיים, כאבי קרסול,בעיב בצוואר, אגן לא מאוזן או בעיה בלב. במקרים האלה הכאב מוקרן אל הגב ואינו נובע ממנו ישירות. בנוסף יש לציין שגם לידה או פרוצדורה ניתוחית אחרת בהרדמה אפידורלית עלולה לגרום לכאבי גב חזקים.

ישנם מספר גורמי סיכון לכאבי גב תחתון, ביניהם עישון כבד, בעיות בכלי דם, עודף משקל, עבודה פיזית קשה שנעשית בתנועות קבועות, כושר גופני ירוד, חוסר סיפוק בעבודה, מצוקה פסיכולוגית ובייחוד תסמינים של דיכאון ומתח נפשי.