כאבי גב בילדים

כאבי גב יכולים להופיע גם אצל ילדים. בטיפול עדין ולא מסוכן ניתן לנטרל רבות מהסיבות לכאבי גב אלו

בשיטת CRT מטפלים ביעלות בכאבי גב לילדים באמצעות כירופרקטיקה עדינה ללא סיכון או כאבים באחוזי הצלחה מדהימים.

מחקרים שונים העלו ש-45% מכלל הילדים סובלים מכאבי גב.

 מהן הסיבות לכאבי הגב לילדים?

  1. סיבות מכניות, כגון בעיות יציבה ונשיאת משאות כבדים
  2. בעיה בחוליות ועמוד שדרה לאחר לידה
  3. סיבות התפתחותיות – פגמים במבנה החוליות.
  4. סיבות דלקתיות – מחלות פרקים, למשל.
  5. גידולים.
  6. סיבות נפשיות.
  7. ספורט לא מתאים
  8. עקמת בחוליות הגב
  9. מפרקים לא מאוזנים לדוגמא רגל ארוכה או קצרה
  10. מזרון/כרית לא מתאימים

את הסיבות המכניות ניתן לנטרל במידה רבה. מחקרים רבים מוכיחים שנשיאת תיקים כבדים על הגב בדרך לבית הספר וממנו היא גורם משמעותי ביותר בהתפתחות כאבי גב אצל ילדים. תיק ייחשב לכבד אם משקלו עולה על 10% ממשקל הילד.

בעיה מכנית נוספת היא פעילות ספורטיבית או לחלופין חוסר פעילות. ילדים שמתאמנים הרבה, יותר משלוש-ארבע פעמים בשבוע. הם מפתחים תסמונת של שימוש יתר בשרירים ובמפרקים, שכרוכה בכאבי גב. בקצה השני נמצאים ילדים שלא עושים פעילות גופנית כלשהי, ובמקום זה יושבים שעות מול הטלוויזיה והמחשב. גם הם עלולים לסבול מכאבי גב. לאלה נוספים ילדים עם משקל יתר.

ספונדילוליזיס עקמת מדובר בפגם התפתחותי של חוליה, שגורם למעין שבר או נתק בין חלקי החוליה. זו תופעה נפוצה למדיו וחשוב לטפל בגיל צעיר.

לחץ נפשי, בין היתר בגלל עומס  בלימודים, בחינות וכו’, יכול אף הוא לבוא לידי ביטוי בכאבי גב. לעיתים נגרמים כאבי גב בשל הזדהות עם מישהו במשפחה שסובל מכאבי גב.

מאחר שרוב הסיבות לכאבי גב אצל ילדים ניתנות לזיהוי, ומאחר שחלקן ניתן לטיפול פשוט על ידי ההורים וחלקן האחר מחייב טיפולים רפואיים, יש להתייחס ברצינות רבה לכל תלונה של הילד על כאבי גב. בעניין הזה צריך להדגיש שככל שהילד צעיר יותר, כך התופעה נדירה יותר.

כאבי גב בילדים יכולים להגרם ממזרון באיכות גרועה או כרית לא מתאימה.

כאבי גב בילדות מבשרים על סבירות גבוהה יותר לכאבי גב בגיל מבוגר – התשובה היא חיובית באופן חד משמעי. מהסיבה הזאת יש לעשות כל מאמץ כדי לזהות את הבעיה בגיל צעיר ולטפל בה, ובכך לא רק לשפר את איכות חיי הילד, אלא גם לדאוג לעתידו.

ניתן ורצוי לבדוק את התינוק לאחר הלידה, לכירופרקט מומחה יש את הידע והטכניקות העדינות לחוש עם קיימת בעיה בחוליות עמוד השדרה. במידה וקיים חשש ללחץ בלתי תקין שחוליות הצוואר מפעילות על חוט השדרה או העצבים ניתן לתקן זאת בעדינות באופן מיידי.

מידע על טיפול ב- כאבי גב בשיטת CRT