כאבי ברכיים
כאבי ברכיים – ארטריטיס – שחיקת סחוס בברכיים?

מרפאת CRT – טיפול מהפכני המאפשר את חידוש פעילות תאי הסחוס (כונדרוציטים) לשיפור יכולת התנועה של המפרקים ולהקלה משמעותית בכאבי ירכיים וכאבי ברכיים כתוצאה משחיקת סחוסים

האם כאבי הברכיים הם גזירה משמיים או שיש פיתרון?
כאבי ברכיים הינם נפוצים ועלולים להיגרם ממגוון רב של סיבות. להלן מגוון בעיות כאבי ברכיים נפוצות וסיבות ל-כאבי ברכיים:
כאבי ברכיים עקב דלקות מפרקים – הן מן הגורמים הנפוצים ביותר לפגיעה בברכיים כאבי ברכיים כאשר המחלה הנפוצה שבהן היא האוסטאוארטריטיס. כאבי ברכיים זוהי תופעה הכוללת שחיקה של סחוס ושיבוש תפקודו של הברך. סימפטומים אפשריים הם: כאב ברכיים, נפיחות ברכיים, נוקשות ברכיים, מגבלה של תנועת ברכיים , חוסר בטחון ביציבותו של הברך ובמצבים כרוניים עיוות חיצוני של הברך.

כאבי ברכיים עקב פגיעה ב-רצועות של הברך – מתיחה או קריעה של הרצועות התומכות בברכיים ומעניקות לא את היציבות הדרושה מתרחשות בעיקר בפעילות אתלטית ועלולות לגרום ל-כאב ברכיים , נפיחות ברכיים וחוסר יציבות של ברכיים.

כאבי ברכיים כתוצאה מפגיעה ב-מיניסקוס – מיניסקוס הינו חומר סחוסי קשיח המפריד בין שני העצמות המרכיבות את הברביים.קיימים שני מיניסקוס בכל ברך. נזק למיניסקוס יכול להתרחש בפעילות אתלטית או בגיל מאוחר כתוצאה מניוון. הפגיעה האופיינית מתרחשת בעת כיפוף ורוטציה של הברך ועלולה לכלול פגיעה גם לרצועות. הסימפטומים הינם: כאב ברכיים , נפיחות ברכיים, נוקשות ומגבלה של תנועת ברכיים.

כאבי ברכיים עקב דלקת בגיד פיקת הברך – גיד הפיקה מחבר את השריר הארבע ראשי לעצם השוק (TIBIA). כאבים בנקודת החיבור של הגיד לעצם נובעים משימוש יתר. פעילות ספורט (כדור סל, כדור עף) הכרוכה בניתורים חוזרים ונשנים היא דוגמא לעומס עם פוטנציאל להזיק לגיד. דלקת בגיד הפיקה ניקרא על כן גם "ברך של קופצים". הסימפטומים האופייניים: כאב ברכיים מקומי שמחמיר בפעילות לפעמים נפיחות בברכיים ומוגבלות של ברכיים כאבי קרסול ויכול לגרום בהמשך כאבי גב.

כאבי ברכיים כתוצאה מאוסגוד שלוטר (Osgood-Schlatter disease) – זוהי תופעה נפוצה בקרב בני נוער הנגרמת כתוצאה מהתפתחות מהירה ומשיכה של הגיד של הארבע ראשי מלוח הגידול שבקדמת הברך. תסמונת זו גם מוגדרת כ"כאבי גדילה". הסימפטומים האופייניים: כאבי ברכיים מקומיים שמחמיר בפעילות ולפעמים גם נפיחות ברכיים ושינויים גרמיים מקומיים.

כאבי ברכיים בקדמת הברך – תסמונת זו הנקראת גם "ברך אצנים" או "Chondromalacia patella" נגרמת כתוצאה מגירוי ושחיקה של סחוס המצוי מתחת לפיקה. תופעה זו מופיע בדרך כלל בגיל צעיר. בגיל מאוחר יותר גם מבוגרים יכולים לפתח כאבי ברכיים דומים כתוצאה מארטריטיס שחיקת סחוס. הסימפטומים האופייניים: כאב ברכיים מקומי שמחמיר בעלייה או ירידה במדרגות או לאחר ישיבה ממושכת ולפעמים גם נפיחות ברכיים, נוקשות ברכיים.

כאבי ברכיים מפריקת פיקת הברך – תופעה זו מתרחשת כאשר הפיקה היוצרת מפרק עם חריץ בעצם הירך יוצאת ממקומה. פיקה בלתי יציבה עלולה להוביל לנזק סחוס כאבי ברכיים ומגבלות תנועתיות ובסופו של דבר לדלקת מפרקים מוקדמת מוגבלות בתנועת ברכיים ושחיקת סחוס.

כאבי ברכיים מציסטה על שם "בייקר" – תופעה זו שנקראת גם popliteal cyst הינה למעשה הצטברות נוזלים בחלק האחורי של הברך. היווצרותה של הציסטה מעיד לרוב על בעיה אחרת בברך (פגיעה במיניסקוס, דלקת מפרקים, פגיעה ברצועות וכו’). הסימפטומים האופייניים הינם כאבי ברכיים , נפיחות ברכיים, נוקשות ברכיים ומגבלה של תנועת ברכיים.

כאבי ברכיים מבורסיטיס – (bursitis ) בורסה הינה שק נוזלים דק המפריד בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונע בעד רקמה אחת (כגון: שריר) להתחכך עם רקמה אחרת (כגון: עצם). דלקת ברקמת הבורסה מתרחשת כתוצאה מגירויי של אחת מהבורסות המצויות בברך. גירוי כזה יכול להתרחש למשל על ידי כריעת ברך ממושכת (Prepatellar bursitis). הסימפטומים האופייניים: כאב ברכיים מקומי חד שמחמיר בכריעה ולפעמים גם נפיחות ברכיים בשיטת crt ניתן לטפל בכל סוגי כאבי ברכיים ביעילות ללא תרופות זריקות וניתוחים.

כאבי ברכיים טיפול-בשיטת CRT
מרפאת crt היא פורצת דרך ב-טיפול בכאבי ברכיים וחידוש סחוסים בברכיים, מטפלים בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום. שיפור משמעותי במצבו של החולה על ידי חידוש פעולת תאי הסחוס ושיקום כאבי ברכיים.

שאלות ותושובות נבחרות מפורום כאבי ברכיים

לתאום פגישת יעוץ אבחון חינם פנה אלינו בצור קשר.