טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר-TRIGGER FINGER
מאמר מאת אלי נחום
: כל מה שרצית לדעת על טריגר פינגר
והטיפול  בשיטת CRT ללא ניתוח וללא כאב.

 “אצבע הדק” טריגר פינגר?

"טריגר פינגר" אצבע הדק או אגודל הדק הם מן התחלואים השכיחים ביותר בכירורגיה של היד ונגרמים עקב נפיחות התעבות והסתיידות של הגיד בבסיס האצבע. הדבר מתבטא בנקישה מכאיבה בזמן כיפוף או יישור האצבע או האגודל. התופעה שכיחה במיוחד בהשכמה ובשעות הראשונות של הבוקר. במידה והאצבע הדק אינו מטופל טריגר פינגר  מחמיר בהדרגה והאצבע אינה יכולה להתיישר ולפעמים להתכופף. הנקישה הפתאומית נקראת “triggering” וחוסר היישור או הכיפוף נקרא “נעילה”. בציור הבא ניתן לראות את מבנה כף היד במבט מן הצד הכפי. הגידים, בלבן, עוברים לתוך האצבע בתוך מנהרה שקרויה מעטפת הגיד. תפקידה של המעטפת לייצר נוזל שמטרתו לרכך ולהפחית את החיכוך בין הגיד לסביבתו בזמן תנועת האצבע מיישור לכיפוף. תחילתה של המעטפת קרויה טבעת A1 . שים לב לעורק (באדום) ולעצב (בצהוב) של האצבע. הם קרובים מאד לטבעות. הציור הבא מדגים את מערכת הטבעות בהגדלה:

תפקיד הטבעות להחזיק את הגיד צמוד לעצם ובכך לשפר את יעילות פעולתו. הדבר מאפשר שמירה על מבנה דק של האצבע וניצול מיטבי של הכוח מבחינה מכנית. הטבעות מסווגות לשני סוגים: טבעות A (בהן הסיבים של הרקמה מסודרים לרוחב) וטבעות C (בהן סיבי הרקמה מסודרים בצורה מוצלבת). טבעת A1 היא זו שמעורבת ב”אצבע הדק”. חלוקה דומה אך פשוטה יותר קיימת גם באגודל. באצבע הדק, קיימת נפיחות של הגיד שעובר בתוך הטבעת A1 . הנפיחות וגורמת לגיד “להיתקע” עד הרגע שכוח המשיכה של הגיד המיישר משחרר אותו ואז ניתן להרגיש את הנקישה שמלווה בכאב. לעתים קרובות הפציינט חושב שהפרק הוא זה שנוקש אך הנקישה שנוצרת היא של הגיד שמניע את הפרק ולא הפרק עצמו.

מה גורם לאצבע הדק טריגר פינגר ?
איננו יודעים מה בדיוק גורם ל”אצבע הדק” אך אנחנו יודעים מספר דברים. באזור טבעת A1 הגיד נתון לכוחות רבים. בתוך הרקמה שמרכיבה את הגיד ואת הטבעת ניתן למצוא שינויים הקרויים מטפלזיה כלומר, חלק מן התאים רוכשים תכונות של תאי סחוס בדומה לתאים אשר בדיסק הבין חולייתי בעמוד השדרה. התאים גדלים במספרם ובנפחם. משטח ההחלקה שבין הגיד והטבעת משתנה ונהיה בלתי סדיר ומקשה על תנועת הגיד.

מה הן התלונות של טריגר פינגר-אצבע הדק ?

התלונה העיקרית היא של נקישה מכאיבה באצבע ואי יכולת ליישר אצ האצבע . הנקישה חמורה יותר בעיקר בשעות הבוקר אך עם ההחמרה היא יכולה להופיע בכל שעות היום ובאופן קבוע. כאשר המצב ממש חמור עקב עיבוי ןהסתיידות הגיד  והאצבע “ננעלת” ביישור או בכיפוף.

מי נפגע מאצבע הדק או טריגר פינגר?

מטופלים חושבים שאצבע הדק נגרמת מעבודה קשה, אך נראה שאין קשר בין שני אלה. התופעה מופיעה בד”כ בהדרגה, בעשור הרביעי עד השישי לחיים. היא שכיחה פי שתיים עד שלוש יותר בנשים והאצבע הרביעית נפגעת יותר מכל האחרות. אצל מטופלים רבים קיימת מעורבות של מספר אצבעות בו זמנית.

כיצד מאבחנים אצבע הדק ? 

האבחנה נעשית ע”י שמיעת תלונותיו של הפציינט ובדיקתו. לרוב האנשים היסטוריה של נקישות מכאיבות ללא ספור חבלתי. לעתים ניתן להרגיש גבשושית בולטת ומכאיבה בכף היד. אין צורך בבדיקות עזר כלשהן כמו צילומי רנטגן, אולטרסאונד או אלקטרומיוגרפיה.

כיצד מטפלים בטריגר פינגר אצבע הדק ? 

במקרים נדירים תופעת אצבע הדק חולפת מעצמה. תרופות אנטי דלקתיות, סדים, פיזיותרפיה וריפוי בעסוק, דיקור במחטים סיניות, רפואה טבעונית ועיסויים למיניהם אינם תמיד מועילים.
הזרקה של קורטיזון (שהינו חומר אנטי דלקתי) עוזרת במעל ל- 50% מן המקרים, למרות שלעיתים יש צורך ביותר מהזרקה אחת. ככלל, רצוי להימנע מהזרקת קורטיזון לגוף שכן יש להזרקה תופעות לוואי כמו ניוון של הרקמה החיבורית. לעתים ההזרקה עוזרת לפרק זמן אך התופעה חוזרת. לעתים ההזרקה פותרת את בעיית הנקישה המכאיבה אך לא את כל התמונה כולה. במצב כזה יש מקום להתערבות ניתוחית.
כ- 50% מן המקרים נזקקים לניתוח. ככל שתקופת ההמתנה ארוכה יותר כך גדלים הסיכויים להתערבות ניתוחית. מכל הניתוחים זהו הפשוט ביותר אך לא פעם תהליך הריפוי הינו ממושך: האצבע נפוחה, כואבת ומתקשה בתנועות. הניתוח הינו אמבולטורי (כלומר ללא אשפוז ללילה), נמשך מספר דקות ובהרדמה מקומית. זריקת ההרדמה המקומית מכאיבה במידה קלה אך נסבלת לחלוטין. הכאבים לאחר הניתוח סבירים ביותר ורוב הפציינטים  נזקקים לתרופות נגד כאבים  לאחר הניתוח ניתן להשתמש ביד בעבודות קלות כבר למחרת הניתוח. התפרים מוסרים כעבור 10 ימים.
מה עושים בניתוח ?

לאחר הרדמה מקומית של אזור הניתוח עושים חתך בעור באורך של כ- 1 ס”מ. מגלים את הטבעת A1 וחותכים אותה לרוחב. חיתוך הטבעת מאפשר מעבר גדול יותר לגידים ובכך למנוע את החיכוך והנקישה המכאיבה.

שיטת CRT לטיפול בטריגר פינגר ללא ניתוח.

בשיטת CRT מטפלים בטריגר פינגר ללא ניתוח ללא זריקות ללא תרופות וללא כאבים בתוך מספר טיפולים קצר.

איך מתבצע הטיפול?

ראשית המטפל בודק את ומטפל בחוליות הצוואר בכתף האם יש קשר בין בעיות באצבעות ובשורש כף היד לחוליות הגב והצוואר, בשלב השני מחברים את מכשיר "האורלון סי" למקום הפגוע השולח גלים יחודיים לשיטת CRT ובכך משתחרר הלחץ והדלקת הנוצרת בגיד והיד חוזרת למצבה הרגיל. חיבור האצבע הפגועה למכשיר גלי הלם אורטוספק השולח גלים אקוסטיים למקום הפגוע גלי ההלם מפרקים את ההסתיידות בגיד ומפוררים את הסידן שמתפורר ויוצא דרך מחזור הדם וחוסך את הניתוח.

תוך כמה זמן תורגש הקלה?

בדרך כלל יש הקלה כבר מהטיפול הראשון לעתים ההקלה מורגשת לאחר כמה שעות או למחרת הטיפול.

תוך כמה זמן האצבע תחזור לתפקד?

בין טיפול 1-5 בדרך כלל עד 5 טיפולים מספקים תלוי במידת השימוש באצבע בזמן הטיפול רצוי לנוח ולא לאמץ יתר על המידה את היד בתקופת הטיפול.

מה תדירות הטיפול?

בין טיפול אחד לשבוע או שבועיים תלוי במצב הדלקת.

האם הטיפול מקל על הבעיה או פותר את הבעיה?

הטיפול נועד לפתור את הבעייה וכבר מטפל בבעיות אחרות כגון באצבעות האחרות ובשורש כף היד.

האם טריגר פינגר יכול לחזור?

בדרך כלל הטיפול או לזמן ארוך אך ישנם מקרים שבהם יכולה לחזור הבעיה כלאחר כשנה יש להגיע מיד לטיפול ובדרך כלל טיפול 1או 2 פותרים את הבעיה.

טריגר פינגר-אצבע הדק- המודל הטיפולי המיוחד שלנו

כדי להתמודד עם טריגר פינגר אנחנו משלבים מספר שיטות טיפוליים בהתאם לצורך הרפואי:

ראשית המטפל עורך בדיקה מכף רגל עד ראש בכדי למצוא את מקור הבעייה הגורמת לטריגר פינגר ממקור מרוחק יותר כגון חוליות הצוואר הגב האגן המפרקים וכו'. חשוב לדעת טריגר פינגר לא תמיד נוצר מאליו אלה כתוצאה של שינויים בשלד הגורמים לשינוי ולחץ ודלקת  על המפרק האצבע,

כפתרון לבעיות ההסתיידות והדלקת אנחנו מציעים טיפול במכשיר גלי הלם אורתוספק (מתוצרת חברת מדיספק). טריגר פינגר מטופל באמצעות שליחת גלי הלם אקוסטיים לאזור הבעייתי, שמרעידים את מקום ההסתיידות ומפוררים אותה, עד שהיא מתמוססת ונספגת בגוף. עקב כך, מוגברת זרימת הדם לאזור והדלקת והכאבים והדלקת נעלמת.

מכשיר האורלון סי-זוהי שיטת טיפול וריפוי ללא תרופות .השימוש הינו במכשיר המשרה על האזור הפגוע בגוף, שדה מגנטי באמצעות גל אלקטרומגנטי בתדירות,בצורה, בעוצמה ותדרי גל משתנים בהתאם למחלה. לכל תא בגוף יש שדה מגנטי מסוים, שעלול להשתנות עקב מחלה או השפעה שלילית אחרת. השראת השדה האלקטרומגנטי על האזור הפגוע,באמצעות המכשור גורמת להחזרת הגוף לתפקוד נכון,

טיפול בצוואר או כתף הגורמת להורדת הלחץ ממרפק היד כך במקביל אנו מטפלים בשאר הבעיות של החולה כגון כאב גב, צוואר,כאבי ברכיים, ירכיים קרסול והשלד מתאזן.

לקריאת מאמר טריגר פינגר – מאת אלי נחום לחצו כאן

לתאום פגישת יעוץ אבחון חינם השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם.